- Start
- Artykuly
- leki bez recepty
- Plastry i plasterki...
Plastry i plasterki...

Mamy różne rodzaje plastrów. Są plastry opatrunkowe, na opryszczkę, oparzenia, odciski, szerokie, okrągłe, elastyczne, wodoodporne… dla dzieci, dorosłych, sportowców. Ich wybór zależy od wielu czynników.
Odcisk-to rodzaj zgrubienia naskórka (zwykle o lekko
żółtawym zabarwieniu), który tworzy się jako naturalna reakcja obronna
organizmu w efekcie poddawania skóry w danym miejscu silnemu, długotrwałemu
uciskowi. Daje niestety uporczywe
dolegliwości bólowe. Dzieje się tak z powodu jego rdzenia (mówi się wtedy o
odcisku z korzeniem i plastrach na odciski z korzeniem), który jest
zrogowaciałym, stożkowatym czopem wrastającym w głąb stopy
i drażniącym jej głębsze struktury.
Nagniotki pojawiają się zazwyczaj pomiędzy palcami stóp oraz na ich podeszwach. Są konsekwencją niedopasowanego (na przykład zbyt ciasnego) obuwia lub butów „niezdrowych”, które zaburzają naturalny proces chodzenia (jak na przykład wysokie szpilki, buty z bardzo wąskim czubkiem etc.). Mogą być również efektem wrodzonych wad anatomicznych stopy.
Rozwiązaniem są plastry na odciski, które wspomagają pozbycie się twardego naskórka i usunięcie nagniotka, a także – co w ich działaniu najistotniejsze – zmniejszają nacisk w problematycznych punktach na stopie, błyskawicznie uwalniając nas od uciążliwego bólu odczuwanego podczas chodzenia lub nawet stania. Takie plastry – dzięki hydrokoloidowi – tworzą "żelową poduszkę”, która działa amortyzująco i nawilżająco.Plaster hydrokoloidowy znacznie przyspiesza gojenie, wypełniając koloidem dziurę po usuniętym rdzeniu nagniotka.
Co mamy zrobić w przypadku zranienia miejsca, które ma
kontakt
z wodą?.
Rozwiązaniem będą tutaj plastry wodoszczelne. Cienkie, przezroczyste, lekko porowate, dzięki klejowi akrylowemu dobrze przylegają do skóry na całej powierzchni, nie dopuszczając ani kropli wody do rany. Mimo że są paroprzepuszczalne, należy je stosować raczej krótkotrwale, bo tak skuteczne uszczelnienie przy długotrwałym noszeniu opatrunku nie jest korzystne dla skóry. (Dermaplast Aqua, DermaPlast Water Resistant)
Na drobne oparzenia „domowe” możemy zastosować natomiast nowoczesne plastry hydrożelowe. Plastry te zaaplikowane na takie rany potrafią skutecznie zastąpić kojące chłodzenie pod kranem. Ponadto nawilżają uszkodzoną skórę, co wspomaga jej szybką i prawidłową regenerację. (np.DermaPlast Burns)
Prawidłowe opatrzenie rany wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego rodzaju plastra, ale także optymalnego dobrania jego kształtu i rozmiaru.
Plastry okrągłe (lub takie o kształcie eliptycznym)
spotykane są zazwyczaj wśród plastrów
z opatrunkiem mających konkretne przeznaczenie. Ten kształt doskonale sprawdza
się bowiem między innymi w przypadku plasterków na odciski, plasterków na
pęcherze czy plasterków na opryszczkę. Zaokrąglone brzegi dobrze przylegają do
skóry, plaster prawidłowo zabezpiecza ranę, nie odkleja się i nie przesuwa. Są
to zwykle opatrunki o niewielkim rozmiarze
Plastry kwadratowe przeznaczone są do większych ran. Wykorzystuje się je w szpitalu – do ran pooperacyjnych, czy w przypadku udzielania pierwszej pomocy w karetce, przez ratowników medycznych.
Plastry prostokątne z opatrunkiem (o zróżnicowanych rozmiarach) to plastry opatrunkowe ,które można stosować na większych – płaskich powierzchniach, opatrując na przykład ranę na plecach, a tymi węższymi owijać opatrywaną część ciała – na przykład zraniony palec.
Plastry do cięcia. -są one wygodne w użyciu. Pozwalają na prawidłowe opatrzenie nawet tych mniej standardowych ran o nietypowym kształcie, na pewne umocowanie opatrunku w trudnych miejscach – na przykład w zgięciach czy fałdach ciała .