Koszyk
0 pln

ROLA WITAMIN W ŻYWIENIU

25.07.2019 witaminy, a, b.d

Witaminy są grupą związków organicznych pełniących w organizmie funkcje regulacyjne, niezbędnych do zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Organizm człowieka wytwarza witaminy w niewystarczającej ilości (wit. D,PP K) lub nie wytwarza w ogóle i muszą być dostarczane z pożywieniem.
Podstawowy podział witamin wynika z ich rozpuszczalności:

  Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach:
o    Witamina A
o    Witamina D
o    Witamina E
o    Witamina K
Witaminy te wchłaniane są z układu pokarmowego razem z tłuszczami dlatego należy je zażywać podczas posiłków zawierających tłuszcz. Te witaminy można przedawkować – z racji, że na długo akumulują się w tkance tłuszczowej, wątrobie i nerkach może dojść do uzyskania niebezpiecznie wysokiego ich poziomu. Aby do tego doszło trzeba regularnie przyjmować bardzo wysokie dawki witamin.
Witaminy rozpuszczalne w wodzie:
•    Witamina B1
•    Witamina B2
•    Witamina B5 (Kwas pantotenowy)
•    Witamina B6
•    Witamina B12
•    Witamina PP
•    Witamina C
•    Witamina H (Biotyna)
•    Kwas foliowy (Folacyna)
Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie mogą być magazynowane w organizmie a ich nadmiar wydalany jest wraz z moczem (wyjątek stanowi witamina C w niewielkich ilościach akumulowana w wątrobie), dlatego muszą być stale dostarczane do organizmu z pokarmem. Najlepiej witaminy rozpuszczalne w wodzie suplementować przed posiłkiem.
Ponadto witaminy z tej grupy zwykle są bardzo delikatne, nie lubią kontaktu z tlenem (utlenianie) i wysoką temperaturą. Dlatego produkty zawierające witaminy rozpuszczalne w wodzie powinny być świeże (krótki kontakt z tlenem) i najlepiej spożywane na surowo lub po ugotowaniu na parze.

Nie zawsze jednak możemy uzupełnić niedobór witamin korzystając z produktów naturalnych.
Wtedy rozwiązaniem są suplementy diety.
 Rozsądne suplementowanie witamin i minerałów wspomaga funkcjonowanie naszego organizmu – poprawia naturalną odporność (SOLGAR witamina C), wzmacnia regenerację organizmu oraz zmniejsza skutki stresu. Preparaty uzupełniają dietę w takie witaminy i minerały jak: witaminy C, D i E, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, chrom, potas, wapń, cynk, selen, a także kwasy omega. Znajdują się tu też preparaty poprawiające apetyt , preparaty zawierające żeń-szeń lub poprawiające kondycję fizyczną . (Zdrovit Litorsal 24 tabl. )
Wymienione suplementy diety są dedykowane zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych: kobiet w ciąży, osób starszych oraz osób aktywnych. Dostępne są w formie tabletek, żelek, syropów (Doppelherz tonik 1l ), kapsułek, saszetek i tabletek musujących.

Bezpłatny transport kurierem
od kwoty 199zł

Oferujemy szeroką gamę leków i dermokosmetyków renomowanych producentów .

Bezpieczne płatności online
lub odbiór osobisty
w naszych aptekach.

Wykwalifikowany personel
pierwszego kontaktu dostępny
online bądź w aptekach.